- погоджуюсь з правилами сайту
Головна
Футбол
Футзал
Баскетбол
Легка атлетика
Бокс/Боротьба
Зимові
Інші

Ількович хоче бігти: 77-річний франківець збирається на Чемпіонат світу, але йому не вистачає грошей

16 Лютого 2017 (18:13)

Щодня без вихідних о півдні по три години тренувань: розминка, біг, вправи. А потім ще дві години тренувань зі студентами. І так уже близько півстоліття. Івану Файчаку 77 років і він не може уявити свого життя без спорту і змагань.

Тренер – то не просто

У спорт Іван Файчак прийшов під час служби в армії. «В далеку сиву давнину…, – сміється чоловік. – Я служив у батальйоні хімвійськ. Була практика проводити змагання, спартакіади. На одних із них я став чемпіоном у стрибках у висоту, довжину та бігу на 1000 метрів. Після служби мене запросили на навчання у Львівський інститут фізвиховання. Вже там мав досягнення по легкій атлетиці на рівні майстра спорту».

Після університету його направили на Прикарпаття. У Франківську почав працювати у технікумі фізичного виховання, нинішньому коледжі, а потім у Прикарпатському університеті. Тренував молодих спортсменів з цілої області, сам активно виступав на змаганнях. Останні 27 років працює в ІФНТУНГ.

«Тут я тренуюся. Тут тренуються мої спортсмени – збірна університету. Це нелегка праця. Не кожен може витримати. Але мені це подобається, я втягнувся. Я отримую задоволення від тренувань, – розповідає Іван Файчак. – Зараз в університеті два місяці канікул. Але ми не сачкуємо. Щодня студенти знають, що о 12:00 я є тут і є тренування, приходять. Займатися добре. Треба відчувати свій організм».

Тренерська робота зі студентами, каже Файчак, йому до вподоби.

«Не знаю, чи вони мене люблять, – сміється він. – Але ставляться до мене гарно. Я їх також поважаю. Знаю, що треба, щоб заняття були їм цікаві, щоб не нудно й не затяжко. Роблю так, щоб вони розуміли, що сюди приходять оздоровитися. Бо в університеті треба укріпити своє здоров’я так, аби потім не згадувати про нього у старші роки».

Спортсмен, а не турист

А ще Іван Файчак у свої 77 продовжує брати участь у змаганнях. У 50 років почав виступати у ветеранському спорті. Нині за плечима – звання чемпіона Європи у п’ятиборстві серед ветеранів, а ще він багаторазовий рекордсмен чемпіонату світу з бігу на 60 метрів.

«Маю 13 європейських та світових нагород. 13 разів я стояв на п’єдесталі, коли піднімали український прапор і звучав український гімн. Тим самим ми давали світу сигнал, що Україна є», – каже Файчак.

Але найбільше він дорожить срібною медаллю, здобутою в Канаді у п’ятиборстві: «Це був чемпіонат світу. Нас було 17 у категорії. Після стрибків у довжину та висоту, кидання ядра і бігу з перешкодами я був четвертим по очках. Попереду забіг на 1000 мет­рів. Я собі подумав, якщо добре пробіжу, то зможу стати призером. Так і зробив. Фінішував другим. Коли вивісили фінальний протокол, побачив, що в мене срібло. Я був щасливим. Аж тоді, у Канаді, я почав вважати себе спортсменом, а не туристом».

Чоловік розповідає, що сам собі тренер і сам собі ставить завдання. Основне, каже, в його віці – не переборщити з навантаженням.

«Їсти також треба добре. Калорії не рахую, але знаю, що є більш, а що менш калорійне. А ще треба вітаміни, а то овочі, фрукти. Треба їсти, треба відчувати силу в організмі. Воду також треба пити, мінімум три літри на день, – розповідає Іван Файчак. – На традиційні застілля я ходжу. Але скажу вам так, кожна людина має знати міру. Дозволяю часом і вина випити. Але тільки трохи і домашнього. А спортсменам своїм кажу: хлопчики, не пийте багато, залиште трохи на старість, як вип’єте все замолоду, в старості не буде кому пити».

Секрет довголіття у спорті Файчака – мета. «В мене є ціль – стати чемпіоном світу серед ветеранів. Це дає мені стимул. Я встаю зранку, йду на тренування. Людина має мати мету і щось робити. Без того вона стає бездіяльна і не потрібна суспільству, – впевнений чоловік. – Мені приємно, що я займаю призові місяця, що піднімають прапор, звучить гімн, гордий за свою країну – я щось зробив».

Не в пріоритеті

Нині Іван Файчак має нагоду реалізувати свою мрію – готується до чемпіонату світу, який пройде в кінці березня у Південній Кореї. Та не все так просто.

«Ветеранський спорт державою в Україні не фінансується, – розповідає спортсмен. – Усі ці роки ми діємо за принципом «з багатого по нитці – бідному сорочка». Самі шукаємо фінансування, щоб виступати».

«Ветеранський спорт в Україні не є пріоритетним напрямком фінансування. Це любительський спорт, – пояснює директор департаменту молодіжної політики і спорту міськ­виконкому Віталій Матешко. – Але на звернення Івана Ільковича, міська рада, департамент, федерація легкої атлетики щороку допомагає кількома тисячами гривень на його поїздку».

 

Та виділених грошей, каже Іван Файчак, цього разу не вистачить – дорога не дешева. Тому просить всіх небайдужих допомогти.

Допомогти ветерану можна зустрівшись з ним щодня о 12:00 у манежі ­ІФНТУНГ або ж зателефонувавши йому за номером 098 220 69 53 чи надіславши кошти на картковий рахунок Приватбанку: 4149497849000403 (Файчак Іван Ілліч)

Джерело
 

Правила спілкування на SPORT.IF.UA

Розділ 1. Загальні положення

 1. Правила спілкування на SPORT.IF.UA (надалі також – «Правила»)встановлюють порядок реєстрації на сайті SPORT.IF.UA, вимоги до змісту повідомлень, що залишаються на форумі, а також встановлює підстави відповідальності і систему покарань за порушення цих правил.
 2. Правила створені для врегулювання спілкування між зареєстрованими користувачами сайту.
 3. Виконання положень даних Правил є обов’язковим для всіх відвідувачів сайту SPORT.IF.UA

Розділ 2. Реєстрація на сайті

1. Відвідувачі сайту, які мають бажання залишати на сайті коментарі та спілкуватися зобов’язані зареєструватися. Для цього потрібно заповнити реєстраційну форму, виконавши вказані нижче вимоги:


2. При порушенні вказаних вимог логін відвідувача сайту заблоковується безстроково.  Блокування може бути знято після усунення недоліків.

Розділ 3. На сайті забороняється:

 1. Використання нецензурної лексика.
 2. Прояви расизму, національної чи релігійної нетерпимості.
 3. Образа зареєстрованих відвідувачів сайту, що проявляється в навмисному приниженні їхньої честі та гідності, як прямому, так і опосередкованому, а також пов’язані з місцем їхнього проживання (навмисне спотворення назви міста, команди) чи спортивними уподобаннями (клубною приналежністю).
 4. Грубість по відношенню до конкретного зареєстрованого відвідувача сайту (перехід на особистості).
 5. Повідомлення, що мають провокаційний характер (тобто, створюють загрозу виникнення конфліктних ситуацій).
 6. Розповсюдження спаму.
 7. Розміщення зображень чи посилань (лінк) на сайти порнографічного характеру чи будь-якого іншого, який містить інформацію, що суперечить принципам суспільної моралі.
 8. Розміщення персональних даних зареєстрованих користувачів сайту без їхньої на це згоди.
 9. Обговорення дій адміністрації сайту щодо справедливості блокування того чи іншого відвідувача сайту. Такі повідомлення будуть вилучатися із коментарів. А порушники блокуватися.
 10. Оффтоп, тобто написання повідомлень, які виходять за рамки встановленої теми обговорення. Особливу увагу приділятиметься політичному оффтопу, Повідомлення, написані великими буквами (Caps Lock).
 11. Написання відвідувачем сайту більшості повідомлень транслітом (передача українського тексту латинськими буквами).
 12. Реєстрація більше одного логіна на сайті, використання чужого логіна під час блокування.

Розділ 4. Покарання

За порушення Розділу 3 Правил до відвідувачів сайту застосовуються наступні покарання.

 1. Блокування на 5 днів (за порушення всіх пунктів правил спілкування Розділу 4, окрім тих, які вказані в п.4.1, 4.2, 4.5.
 2. Пролонговане блокування. По досягненню відвідувачем сайту 5-ти 5-денних строків блокування, кожний новий строк блокування становитиме 10 днів (зі збільшенням строку блокування після кожних 5 блокувань).
  За кожен новий логін відвідувачу додається по 10 днів блокування. Тобто, за перший клон – 10, другий клон – 20, третій клон – 30. У випадку четвертого клонування проводиться безстрокове блокування аканта відвідувача сайту.
 3. Безстрокове блокування – за порушення п.3.6, 3.7, 3.8., а також за злісне та систематичне порушення правил спілкування на сайті.

Розділ 5. Прикінцеві положення

 1. Адміністрація сайту залишає за собою право у спірних ситуаціях приймати рішення на власний розсуд.
 2. Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст повідомлень відвідувачів сайту.