- погоджуюсь з правилами сайту
Головна
Футбол
Футзал
Баскетбол
Легка атлетика
Бокс/Боротьба
Зимові
Інші

Прикарпатці за кордоном

26 Березня 2015 (20:13)

Чверть століття тому, як тільки піднялася «залізна завіса», чимало прикарпатських футболістів рушили за кордон. На перших порах вони поповнювали напівпрофесійні колективи сусідніх Польщі та Словаччини. З часом прикарпатці освоїли й інші футбольні напрямки. Загалом за межами нашої країни спробували свої сили десятки, а, можливо, й сотні гравців. Одні просто їхали на «заробітки», інші намагалися сягнути нових спортивних вершин…

Першим легіонером у новітній історії футболу Івано-Франківщини, мабуть, слід визнатиВолодимира Ступара, який на початку 1990-х захищав кольори кількох польських клубів. Втім він, як і більшість наших краян, виступав у нижчих дивізіонах. У польській Екстраклясі «засвітився» лише Роман Григорчук, котрий у 1995 році захищав кольори «Петрохемії» з Плоцька.   

У провідному дивізіоні зарубіжного чемпіонату першими серед прикарпатців зіграли Ігор та Микола Юрченки. У 1991-92 рр. вони виступали у чеському клубі «Бобі» (Брно).

В середині 1990-х популярністю серед наших земляків стала користуватися Молдова. Рівень тамтешнього чемпіонату підходив багатьом нашим гравцям. Одним з гвардійців турніру став Микола Копистянський, який провів понад 120 матчів у складі «Ністру» з Атак. Був срібним призером змагань.

Однак найбільшого успіху в чемпіонаті Молдови досяг франківець Андрій Нестерук. Він тричі здобував титул чемпіона країни у складі тираспольського «Шерифа», виборював кубок і суперкубок. На його рахунку 90 матчів і 50 голів у національній дивізії. Нестерук брав участь у кваліфікації Ліги чемпіонів, де відзначився одним голом.

Виграти зарубіжний чемпіонат вдалося ще тільки одному нашому краянину –Сергію Романишину. Уродженець Станькови, що на Калущині, несподівано знайшов себе в Албанії, де за сім сезонів зіграв понад 120 матчів. В 2001-02 рр. Романишин отримав «золото» в складі «Динамо» з Тірани. А загалом в його колекції є повний комплект нагород.

В другій половині 1990-х колишній тренер «Прикарпаття» Віктор Нестеренко, який працював у Латвії, став запрошувати прикарпатців в чемпіонат цієї прибалтійської країни. Саме там завершив кар’єру гравця і розпочав кар’єру тренера Роман Григорчук. Справжнім старожилом латвійської Вірсліги став Орест Дорош (понад 180 матчів за вісім сезонів). Дорош, здається, єдиним серед прикарпатців був капітаном зарубіжного колективу, «Дінабурга» з Даугавпілса. Наприкінці свого перебування в Латвії він зумів вибороти медаль чемпіонату – 3 місце в складі ФК «Рига» (2007 р.).

Найрейтинговішою для прикарпатців серед зарубіжних чемпіонатів залишається російська Прем’єр-ліга, де виступає Ярослав Годзюр («Терек»). Свого часу там успішно виступав калушанин Олег Гарас («Локомотив» Москва), який був призером чемпіонату і володарем кубка (1996 р.). Надвірнянець Роман Максим’юк у 1999-му здобув Кубок Росії в складі «Зеніту». Саме Роман підвів риску під забитими м’ячами у фінальному протистоянні петербуржців з московським «Динамо» (3:1). Минулого року Кубок Росії дістався ФК «Ростов», кольори якого захищав Ігор Худоб’як. Наш земляк участі у вирішальному протистоянні не брав (як і Гарас).

Прикарпатці відзначилися не тільки в Європі. Калушанин Сергій Данів двічі, в 1999 і 2001 рр., виходив у півфінал американської ліги MLS, що об’єднує кращі клуби США і Канади. Оскільки у цьому турнірі матч за третє місце не проводиться, то обидвох півфіналістів цілком можна вважати бронзовими призерами змагань. Інший калушанин, Володимир Івахнюк, в 2003 році виборов третє місце у складі наманганського «Новбахора» (Узбекистан).

P. S. Призерами зарбіжних чемпіонатів були також Денис Маринчук ("Ністру" Атаки) і Ігор О. Худобяк (ФК "Гомель") 

Прикарпатці у зарубіжний чемпіонатах

Австрія (рік дебюту - 1994) - 2 гравці
Р. Григорчук («Сенкт-Пельтен»), І. Ощипко («Штурм»)

Албанія (2000) - 1
С. Романишин («Динамо» Т, «Влазнія», «Беса», «Шкумбені»)

Білорусь (1992) - 3
В. Качур («Торпедо» Могилів), І. О. Худобяк («Гомель»), П. Ковальчук («Слуцьк»)

Вірменія (2013) - 1
Р. Дебелко («Бананц»)

Грузія (2012) - 1
І. Піцан («Динамо» Б)

Ізраїль (1993) - 1
В. Москвін («Хапоель» Кефар-Шава)

Казахстан (2004) - 6
Т. Данилюк («Екібастузець», «Атирау», «Жетису»), І. Зеленюк («Тобол»), Вол. Івахнюк і А. Нестерук («Ордабаси»), Р. Максимюк («Атирау» і «Казахмис»), О. Микуляк («Актобе-Ленто»)

Латвія (1995) - 8
М. Білик і Р. Гошовський (ДАГ Лієпая), Р. Григорчук, П. Русак і Ю. Шулятицький («Дінабург» Даугавпілс), О. Дорош («Дінабург», «Юрмала» і «Рига»), І. Кріль («Університет» Латвія), І. Луканюк («Даугавпілс»)

Литва (2006) - 2
Р. Дяків («Круойя»), Т. Данилюк («Атлантас»)

Молдова (1994) - 11
В. Борисевич («Агро»), З. Василів («Хепі Енд»), М. Гафійчук («Прогресул»), Р. Гошовський («Ністру» Атаки), Вас. Івахнюк («Олімпія» Бєльци), В. Єжов, І. Нагірний («Тирасполь»), М. Копистянський («Ністру» А), А. Нестерук («Хайдук-Спортінг-УСМ», «Констукторул», «Шериф», ФК «Тирасполь»), І. Стахів («Констукторул»)

Польща (1995) - 1
Р. Григорчук («Петрохемія»)

Росія (1996) - 9
О. Гарас і Т. Ковальчук («Локомотив» М), Я. Годзюр («Крила Рад» і «Терек»), Р. Максим’юк («Зеніт»), П. Русак і Р. Русановський («Чорноморець» Н), О. Рипан («Ростсільмаш»), І. Я. Худоб’як («Ростов»)

США (1999) - 1
С. Данів («Даллас Берн» і «Чикаго Фейр»)

Таджикистан (2015) - 1
П. Ковальчук («Істиклол»)

Туркменистан (1998) – 1
А. Хомин («Копетдаг»)

Узбекистан (2003) - 1
Вол. Івахнюк («Новбахор»)

Чехія (1991) - 2
І. Юрченко і М. Юрченко («Бобі» Брно)

Володимир ГОРОЩАК, "Брамки"/"Західний кур'єр"

Джерело
 
Коментарі
26. 3 .2015 (21:38) Scorpio
Ну, на фото, судячи з напису на спині, Нестерук, а не Данів. Дивно тільки, що написи на рекламних щитах явно українські, а не молдовські...

27. 3 .2015 (10:39) jon
В.КОВАЛЮК- УРАЛАН(росія) 1996-1997р 62-11,КУБАНЬ(росія) 2001 р , В ХОМА - "ГРЮН-ВАЙСС"(Німеччина) 1995-2000рр

9. 4 .2015 (22:20) bogic
Ігор Стахів (01.09.1968), захисник - наш земляк, який грав у Росії («Торпедо» Волзький), а не в «Констукторул» (у Молдавії грав Ігор Стахов (28.08.1970), форвард - Ністру Чобурчі, СКА-Лотто Одеса, СК Миколаїв, Конструкторул Кишинів)

Правила спілкування на SPORT.IF.UA

Розділ 1. Загальні положення

 1. Правила спілкування на SPORT.IF.UA (надалі також – «Правила»)встановлюють порядок реєстрації на сайті SPORT.IF.UA, вимоги до змісту повідомлень, що залишаються на форумі, а також встановлює підстави відповідальності і систему покарань за порушення цих правил.
 2. Правила створені для врегулювання спілкування між зареєстрованими користувачами сайту.
 3. Виконання положень даних Правил є обов’язковим для всіх відвідувачів сайту SPORT.IF.UA

Розділ 2. Реєстрація на сайті

1. Відвідувачі сайту, які мають бажання залишати на сайті коментарі та спілкуватися зобов’язані зареєструватися. Для цього потрібно заповнити реєстраційну форму, виконавши вказані нижче вимоги:


2. При порушенні вказаних вимог логін відвідувача сайту заблоковується безстроково.  Блокування може бути знято після усунення недоліків.

Розділ 3. На сайті забороняється:

 1. Використання нецензурної лексика.
 2. Прояви расизму, національної чи релігійної нетерпимості.
 3. Образа зареєстрованих відвідувачів сайту, що проявляється в навмисному приниженні їхньої честі та гідності, як прямому, так і опосередкованому, а також пов’язані з місцем їхнього проживання (навмисне спотворення назви міста, команди) чи спортивними уподобаннями (клубною приналежністю).
 4. Грубість по відношенню до конкретного зареєстрованого відвідувача сайту (перехід на особистості).
 5. Повідомлення, що мають провокаційний характер (тобто, створюють загрозу виникнення конфліктних ситуацій).
 6. Розповсюдження спаму.
 7. Розміщення зображень чи посилань (лінк) на сайти порнографічного характеру чи будь-якого іншого, який містить інформацію, що суперечить принципам суспільної моралі.
 8. Розміщення персональних даних зареєстрованих користувачів сайту без їхньої на це згоди.
 9. Обговорення дій адміністрації сайту щодо справедливості блокування того чи іншого відвідувача сайту. Такі повідомлення будуть вилучатися із коментарів. А порушники блокуватися.
 10. Оффтоп, тобто написання повідомлень, які виходять за рамки встановленої теми обговорення. Особливу увагу приділятиметься політичному оффтопу, Повідомлення, написані великими буквами (Caps Lock).
 11. Написання відвідувачем сайту більшості повідомлень транслітом (передача українського тексту латинськими буквами).
 12. Реєстрація більше одного логіна на сайті, використання чужого логіна під час блокування.

Розділ 4. Покарання

За порушення Розділу 3 Правил до відвідувачів сайту застосовуються наступні покарання.

 1. Блокування на 5 днів (за порушення всіх пунктів правил спілкування Розділу 4, окрім тих, які вказані в п.4.1, 4.2, 4.5.
 2. Пролонговане блокування. По досягненню відвідувачем сайту 5-ти 5-денних строків блокування, кожний новий строк блокування становитиме 10 днів (зі збільшенням строку блокування після кожних 5 блокувань).
  За кожен новий логін відвідувачу додається по 10 днів блокування. Тобто, за перший клон – 10, другий клон – 20, третій клон – 30. У випадку четвертого клонування проводиться безстрокове блокування аканта відвідувача сайту.
 3. Безстрокове блокування – за порушення п.3.6, 3.7, 3.8., а також за злісне та систематичне порушення правил спілкування на сайті.

Розділ 5. Прикінцеві положення

 1. Адміністрація сайту залишає за собою право у спірних ситуаціях приймати рішення на власний розсуд.
 2. Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст повідомлень відвідувачів сайту.