- погоджуюсь з правилами сайту
Головна
Футбол
Футзал
Баскетбол
Легка атлетика
Бокс/Боротьба
Зимові
Інші

Сьогодні Богдану Дебенку виповнилось би 55 років

10 Липня 2015 (16:31)

Сьогодні, 10 липня, виповнилось би 55 років від дня народження Богдана Дебенка - непересічного форварда івано-франківського "Спартака" / "Прикарпаття".

Він залишив помітний слід у прикарпатському футболі не тільки як гравець, але і як тренер, що виховав низку відомих футболістів, які захищали кольори українських футбольних команд.

Дитинство Богдана пройшло на Гірці. Як і більшість ровесників, він змалку полюбляв ганяти м’яча. Улюблена гра займала чільне місце й під час навчання у середній школі №16. Саме в період навчання у школі, яка знаходилась на вул. Гагаріна, Богдан приходить у ДЮСШ-2, де починає займатись футболом під керівництвом Д. П. Зембіцького. Футбольна команда ДЮСШ-2 успішно виступає в різноманітних дитячо-юнацьких змаганнях. За рекомендацією свого першого наставника, він потрапляє на навчання до харківського спортінтернату.

У період навчання у столиці Слобожанщини він входить до складу як збірної команди школярів івано-франківської області, так і до складу молодіжної команди Української СРСР. На талановитого юнака звертають увагу тренери "Спартака" Івано-Франківськ та запрошують його до лав команди.

Дебют за "Спартак" припав на матч у Мінську проти місцевого "Динамо", що відбувся 23 квітня 1977 року. Франківчани зіграли із командою зі столиці Білоруської РСР, що вела боротьбу за повернення до вищого футбольного дивізіону, 0:0. Богдан вийшов на поле на 65 хвилині, допомігши команді здобути важливу нічию.

У команді "Спартак" Богдан був до 1979 року. На запрошення Ю. Й. Шулятицького він приймає рішення перейти в івано-франківський "Локомотив" – команду, яка двічі поспіль виграє звання чемпіона Івано-Франківської області в 1981 – 1982 рр., а в 1981 р. виборює Кубок Івано-Франківської області.

У 1982 році він вступає на навчання до тернопільського педагогічного інституту (факультет фізвиховання), де також виступає за команду "Буревісник" в чемпіонаті УРСР серед вищих навчальних закладів, з якою виборює звання чемпіона в 1982 р.

За рік, в 1983 році, Богдан Дебенко повертається до Івано-Франківська – в команду "Прикарпаття", яка не тільки змінила назву, але вже виступала у нижчій, другій футбольній лізі союзного чемпіонату. (Нагадаємо, що у 1981 р. "Спартак" перейменували на "Прикарпаття", і в тому ж році команда після дев'яти сезонів, проведених у першій лізі Союзу, вибуває з неї).

У "Прикарпатті" Дебенко проводить п’ять сезонів – з 1983 по 1987 роки. За цей час він стає справжнім лідером команди, її бомбардиром. Загалом на рахунку Богдана Дебенка, що виступав під дев'ятим номером, понад 150 матчів, в яких він 36 разів вражав ворота суперників. За цим показником він входить до першої трійки бомбардирів команди "Прикарпаття" за весь час її виступів у другій лізі Союзу (з 1982 по 1991 рр.). До того ж, у сезоні 1985 та 1986 років Богдан  ставав кращим бомбардиром команди в чемпіонаті СРСР серед команд другої ліги.

У 1987 р. команда "Прикарпаття" проводить один з найкращих своїх сезонів у вісімдесятих роках. Команда, в якій виступають кращі вихованці прикарпатського футболу, виборює третє місце в чемпіонаті СРСР серед команд другої ліги (6 зони).

По завершенні "бронзового" сезону команда розпалась, її лави покинули провідні гравці, серед них – і Богдан Дебенко. Спочатку він деякий час пограв за команду "Маяк" із Підгір'я, але на запрошення Ю. Дячука-Ставицького, який працював в тренерському штабі "Прикарпаття" в 1987 р., переїжджає до Львова – в "СКА-Карпати". Провівши за львів’ян всього 4 матчі, Богдан за сімейними обставинами повертається до рідного Івано-Франківська.

Своє подальше життя і по завершенні кар'єри футболіста Богдан Федорович не уявляв без улюбленої гри, а отже всі свої життєві плани він пов'язував із футболом. Він починає працювати викладачем фізичного виховання в івано-франківському ВПУ-21. Згодом на базі даного учбового закладу створили футбольні спецгрупи.

Богдан Федорович поринає в роботу, тренує юнацьку команду івано-франківського "Автоливмашу", яка складена із учнів ВПУ-21. З нею він підкорює не одну футбольну вершину обласних змагань.

Він дав дорогу у великий футбол І. Гогілю,  Д. Гуменяку, О. Рипану, Б. Шпирці, Ю. Тепчуку, В. Ларіну, Б. Павлюку, Р. Шайбану, І. Слюсару, Р. Юсипіву та багатьом іншим.

15 квітня 1997 року перестало битися серце Богдана Федоровича Дебенка. Його поховали на кладовищі у Вовчинцях.

З ініціативи його вихованців в Івано-Франківську проводиться дитячо-юнацький турнір присвячений пам’яті Богдана Дебенка. Цьогоріч з 20 по 22 серпня відбудеться вже третій за ліком турнір, в якому візьмуть участь 8 юнацьких команд 2001 року народження.

Підготував Володимир Омом

 

Правила спілкування на SPORT.IF.UA

Розділ 1. Загальні положення

 1. Правила спілкування на SPORT.IF.UA (надалі також – «Правила»)встановлюють порядок реєстрації на сайті SPORT.IF.UA, вимоги до змісту повідомлень, що залишаються на форумі, а також встановлює підстави відповідальності і систему покарань за порушення цих правил.
 2. Правила створені для врегулювання спілкування між зареєстрованими користувачами сайту.
 3. Виконання положень даних Правил є обов’язковим для всіх відвідувачів сайту SPORT.IF.UA

Розділ 2. Реєстрація на сайті

1. Відвідувачі сайту, які мають бажання залишати на сайті коментарі та спілкуватися зобов’язані зареєструватися. Для цього потрібно заповнити реєстраційну форму, виконавши вказані нижче вимоги:


2. При порушенні вказаних вимог логін відвідувача сайту заблоковується безстроково.  Блокування може бути знято після усунення недоліків.

Розділ 3. На сайті забороняється:

 1. Використання нецензурної лексика.
 2. Прояви расизму, національної чи релігійної нетерпимості.
 3. Образа зареєстрованих відвідувачів сайту, що проявляється в навмисному приниженні їхньої честі та гідності, як прямому, так і опосередкованому, а також пов’язані з місцем їхнього проживання (навмисне спотворення назви міста, команди) чи спортивними уподобаннями (клубною приналежністю).
 4. Грубість по відношенню до конкретного зареєстрованого відвідувача сайту (перехід на особистості).
 5. Повідомлення, що мають провокаційний характер (тобто, створюють загрозу виникнення конфліктних ситуацій).
 6. Розповсюдження спаму.
 7. Розміщення зображень чи посилань (лінк) на сайти порнографічного характеру чи будь-якого іншого, який містить інформацію, що суперечить принципам суспільної моралі.
 8. Розміщення персональних даних зареєстрованих користувачів сайту без їхньої на це згоди.
 9. Обговорення дій адміністрації сайту щодо справедливості блокування того чи іншого відвідувача сайту. Такі повідомлення будуть вилучатися із коментарів. А порушники блокуватися.
 10. Оффтоп, тобто написання повідомлень, які виходять за рамки встановленої теми обговорення. Особливу увагу приділятиметься політичному оффтопу, Повідомлення, написані великими буквами (Caps Lock).
 11. Написання відвідувачем сайту більшості повідомлень транслітом (передача українського тексту латинськими буквами).
 12. Реєстрація більше одного логіна на сайті, використання чужого логіна під час блокування.

Розділ 4. Покарання

За порушення Розділу 3 Правил до відвідувачів сайту застосовуються наступні покарання.

 1. Блокування на 5 днів (за порушення всіх пунктів правил спілкування Розділу 4, окрім тих, які вказані в п.4.1, 4.2, 4.5.
 2. Пролонговане блокування. По досягненню відвідувачем сайту 5-ти 5-денних строків блокування, кожний новий строк блокування становитиме 10 днів (зі збільшенням строку блокування після кожних 5 блокувань).
  За кожен новий логін відвідувачу додається по 10 днів блокування. Тобто, за перший клон – 10, другий клон – 20, третій клон – 30. У випадку четвертого клонування проводиться безстрокове блокування аканта відвідувача сайту.
 3. Безстрокове блокування – за порушення п.3.6, 3.7, 3.8., а також за злісне та систематичне порушення правил спілкування на сайті.

Розділ 5. Прикінцеві положення

 1. Адміністрація сайту залишає за собою право у спірних ситуаціях приймати рішення на власний розсуд.
 2. Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст повідомлень відвідувачів сайту.