- погоджуюсь з правилами сайту
Головна
Футбол
Футзал
Баскетбол
Легка атлетика
Бокс/Боротьба
Зимові
Інші

Охололі чаші Прикарпаття (оновлено)

16 Лютого 2012 (15:21)
Стадіони Івано-Франківщини зрідка заповнюються вщерть. Часи, коли стадіони, наче магнітом вабили щотижня тисячі глядачів, давно канули в лету. Тож популярний колись вираз "на трибунах яблуку ніде впасти" теперішнє покоління журналістів практично не вживає. Сучасні спортивні арени заповнюються вряди-годи. І все ж вони були, є і, сподіваємось, надалі будуть своєрідними візитівками населених пунктів.

Дві закопані жердини, з’єднані поперечкою. На відстані ста метрів ще одна така конструкція. Довкола невеличкий рівчак або сяк-так проведена лінія з піску чи тирси. Так починалася історія чи не кожного прикарпатського стадіону. Хто був першим, нині встановити неможливо. Та відомо, що дві арени Івано-Франківщини вже перетнули поважний рубіж у сто років – "Рух" в обласному центрі (перша назва – боїско Каси Ощадности) та коломийська "Юність" ("Сокіл"). Відомості про проведення тут "футбальових змагань" датовані ще 1909 роком.
У 1914-му було відкрито стадіон "Наука" (тоді "Сокіл"). На його схилах розмістилися імпровізовані трибуни, поруч з футбольним полем були облаштовані легкоатлетичні сектори. 1914 роком датовано й перший футбольний матч у Калуші, що пройшов на березі Сівки. Подальшому розвою спорту завадили воєнні дії, що на теренах нашого краю тривали з невеликими перервами з 1914 до 1920 року.  
Першим стадіоном у сучасному розумінні стала інша арена – 49-го піхотного полку у Коломиї. Вона постала у 1924-25 рр. Споруда вражала своїми розмірами: футбольний газон відповідав би вимогам навіть ХХІ сторіччя, бігові доріжки мали достатню протяжність та правильний овал, від негоди глядачів захищала крита трибуна. Стадіон було зруйновано восени 1939-го, коли на ньому стали табором червонозоряні танки.
До прикладу, в обласному центрі трибуна для глядачів з великими труднощами була відкрита лише у вересні 1927-го, а бігові доріжки з’явилися ще пізніше. Варто зауважити, що вхід на стадіони був платним. Квитки для членів клубу-господаря були дешевшими, аніж для пересічних мешканців. Знижки були передбачені також для військових. Що цікаво, вартість квитка залежала від чину – рядові платили менше за офіцерів. Спершу на стадіонах не було навіть лавок, тож для поважних персон виносили розкладні стільці.
Найбільш цікаві матчі збирали пристойну, як на той час, аудиторію. Приміром, у 1931 році поєдинок віденського "Гакоаху" у Станиславові відвідало 3 000 глядачів, а в Коломиї – 1 500. Тоді ж домашній матч надвірнянської "Бистриці" проти команди з Рахова (на той час - Чехословаччина) зібрав 600 вболівальників.
До середини минулого століття майже всі споруди на стадіонах були виконані з дерева. І лише потім вони поступово були замінені залізобетонними конструкціями. В радянські часи навіть матчі обласного чемпіонату збирали переповнені арени. Тепер аншлаги – рідкість, хоча вхід на стадіони майже всюди є вільним. Власне з цієї причини в протоколи матчів вносять лише приблизні (найчастіше – завищені) дані щодо кількості глядачів.
Якщо оперувати офіційними даними, то рекорд відвідуваності прикарпатських арен було встановлено 27 вересня 1973 року. На матч івано-франківського "Спартака" проти кишинівського "Ністру" прийшли 15 600 глядачів! Дещо менше вболівальників були присутні на матчах з ярославським "Шинником" (15 300) і одеським "Чорноморцем" (15 100). Нагадаємо, що в 1973-му "червоно-білі" дебютували у першій лізі чемпіонату СРСР.
За часів незалежності найбільший інтерес викликали матчі "Прикарпаття" з київським «Динамо». Тричі – у 1992, 1995 і 1996 рр. у протоколи вносили число "15 000" (зауважте, ці матчі відбувалися на "Електроні", офіційна місткість якого вдвічі менша), а в 1997-му – 19 000 при офіційній місткості "Руху" 14 500. А от після кубкового протистояння "Спартака" з "Динамо" в 2005-му, коли стадіон також був переповненим, вирішили не виходити за "рамки дозволеного" – 14 000. Щодо протистоянь у нижчих дивізіонах, то тут пальму першості  утримує друголігова дуель калуського "Хіміка" і тисменицького "Хутровика" – 7 000 глядачів.
Найбільші футбольні арени Івано-Франківщини
"Рух" Івано-Франківськ
Відкритий - 1908-09 рр.
Місткість: 6 650 місць
«Рух» – одна з найстаріших арен України. До Другої світової війни стадіон належав міській Касі Ощадності, опісля і аж до 1980 р. – товариству «Спартак». У 1981 р. споруда перейшла на баланс заводу «Позитрон» і отримала назву «Кристал» (за іменем заводського спортклубу), з початку 1990-х – комунальна власність міста. По завершенні реконструкції, яка триває вже чверть століття, стадіон вміщуватиме 20 653 глядачі.

"Енергетик" Бурштин
Відкритий - 1976 р.
Місткість: 2 740 місць.
Попри те, що бурштинський спорткомплекс торік відсвяткував своє 35-річчя, він є одним з наймолодших у регіоні. Раніше футбольні баталії у містечку відбувалися на березі річки Гнила Липа. Однак із вводом в дію Бурштинської ТЕС ця місцина опинилася на дні водосховища, панорама якого відкривається з трибун арени. 

"Нафтовик" Долина
Відкритий - 1973 р.
Місткість: 2 664 місць.
Долинська арена будувалася у 1969-73 рр. на тодішній міській околиці. Раніше футболістам слугував стадіон у старій частині міста, зведений ще у 1936 році. Він також іменувався «Нафтовиком» й досі перебуває у «робочому стані». 
 
У другій половині 1990-х найбільші українські стадіони стали замінювати старі совдепівські дерев’яні лавки на сучасні крісла. На Івано-Франківщині першим оновився рогатинський стадіон «Техно-Центр», що «приміряв пластик» влітку 1999 року.
Нині в області налічуються десятки арен, на яких встановлені індивідуальні місця для глядачів. «ЗК» вирішив класифікувати прикарпатські стадіони відповідно до їх місткості. І ось що у нас вийшло…
Одразу зауважимо, ми враховували винятково «нові» глядацькі місця. Декотрі з арен реконструйовано частково. Через це наразі пасуть задніх калуський стадіон «Хімік» чи надвірнянський «Нафтовик». У наведеній таблиці також не враховані окремі сільські арени, котрі мають по кількадесят місць.
Ми намагалися бути максимально точними при підрахунках, однак щодо окремих стадіонів все-таки змушені оперувати наближеними даними.
Лідером рейтингу цілком прогнозовано став стадіон «Рух» в обласному центрі – майже 6,5 тис. місць. За ним йдуть три спорткомплекси, що нараховують від 2 до 3 тисяч – бурштинський «Енергетик», долинський «Нафтовик» та коломийська «Юність». Позначку в 1 000 місць перетнули стадіони в Рогатині, Городенці і Тлумачі.
Незабаром перелік арен-тисячників, мабуть, поповнить тисменицький «Хутровик». Посприяти цьому має кругла дата в житті містечка хутровиків – йому виповнюється 950 років. Наразі ж Тисмениця залишилася єдиним райцентром, що не реконструював свою спортивну арену.
Стадіони області з найбільшою кількістю індивідуальних глядацьких місць
Місткість    Стадіон        Населений пункт
6 650     «Рух»             Івано-Франківськ
2 740     «Енергетик»         Бурштин
2 664     «Нафтовик»         Долина
2 224     «Юність»         Коломия
1 688     «Техно-Центр»     Рогатин
1 600     «Колос»         Городенка
1 496     «Колос»         Тлумач
900        «Колос»        Турка (Коломийський р-н)
867         «Хімік»             Калуш
800         «Колос»         Рожнятів
750         «Колос»         Косів
732         «Карпати»         Яремче
700         «Нафтовик»         Надвірна
700         ім. Шая               Королівка (Коломийський р-н) 
650         «Колос»         Снятин
560         «Карпати»         Брошнів-Осада
500         ім. Поворозника     Богородчани
500         с. Вербовець         (Косівський р-н)
450         «Авангард»         Кути
400        «Юність»        Сваричів (Рожнятівський р-н)
250        «Юність»         Тужилів (Калуський р-н)
342         «Гірка»             Івано-Франківськ
320         «Колос»         Галич
250        «Наука»         Івано-Франківськ
250        «Цементник»         Ямниця
Примітка. До таблиці не включені стадіони ім. Героїв-пожежників та ОДЮСШ в Івано-Франківську, на яких не проводяться футбольні матчі, а також стадіони з незначною кількістю місць.  
Володимир Горощак, "Західний кур'єр"
 
Коментарі
16. 2 .2012 (19:34) Гість
стадіон ОДЮСШ - це на Шухевичів (біля космосу)?

16. 2 .2012 (19:56) Гість
ІФ КФВ - ЮТІМ-КЕП - 2:3

17. 2 .2012 (00:41) Гість
Як може бути на стадіоні " Наука " кількість індивідуальних глядацьких місць 250 ??? Так як в статті написано що " у 1992, 1995 і 1996 рр. у протоколи вносили число "15 000" (колишній електрон)
17. 2 .2012 (07:56) Роман
Читай уважно! "Одразу зауважимо, ми враховували винятково «нові» глядацькі місця." Тобто, тут вказано кількість пластикових сидінь. А на початку статті вказувалась загальна кількість місць. На науці пластикові сидіння лише на одній трибуні встановлено. Тому й виходить такий результат.

17. 2 .2012 (23:53) Гість
здається, після минулорічної реконструкції стадіон в Городенці вміщує в районі 2000. треба уточнити буде

Правила спілкування на SPORT.IF.UA

Розділ 1. Загальні положення

 1. Правила спілкування на SPORT.IF.UA (надалі також – «Правила»)встановлюють порядок реєстрації на сайті SPORT.IF.UA, вимоги до змісту повідомлень, що залишаються на форумі, а також встановлює підстави відповідальності і систему покарань за порушення цих правил.
 2. Правила створені для врегулювання спілкування між зареєстрованими користувачами сайту.
 3. Виконання положень даних Правил є обов’язковим для всіх відвідувачів сайту SPORT.IF.UA

Розділ 2. Реєстрація на сайті

1. Відвідувачі сайту, які мають бажання залишати на сайті коментарі та спілкуватися зобов’язані зареєструватися. Для цього потрібно заповнити реєстраційну форму, виконавши вказані нижче вимоги:


2. При порушенні вказаних вимог логін відвідувача сайту заблоковується безстроково.  Блокування може бути знято після усунення недоліків.

Розділ 3. На сайті забороняється:

 1. Використання нецензурної лексика.
 2. Прояви расизму, національної чи релігійної нетерпимості.
 3. Образа зареєстрованих відвідувачів сайту, що проявляється в навмисному приниженні їхньої честі та гідності, як прямому, так і опосередкованому, а також пов’язані з місцем їхнього проживання (навмисне спотворення назви міста, команди) чи спортивними уподобаннями (клубною приналежністю).
 4. Грубість по відношенню до конкретного зареєстрованого відвідувача сайту (перехід на особистості).
 5. Повідомлення, що мають провокаційний характер (тобто, створюють загрозу виникнення конфліктних ситуацій).
 6. Розповсюдження спаму.
 7. Розміщення зображень чи посилань (лінк) на сайти порнографічного характеру чи будь-якого іншого, який містить інформацію, що суперечить принципам суспільної моралі.
 8. Розміщення персональних даних зареєстрованих користувачів сайту без їхньої на це згоди.
 9. Обговорення дій адміністрації сайту щодо справедливості блокування того чи іншого відвідувача сайту. Такі повідомлення будуть вилучатися із коментарів. А порушники блокуватися.
 10. Оффтоп, тобто написання повідомлень, які виходять за рамки встановленої теми обговорення. Особливу увагу приділятиметься політичному оффтопу, Повідомлення, написані великими буквами (Caps Lock).
 11. Написання відвідувачем сайту більшості повідомлень транслітом (передача українського тексту латинськими буквами).
 12. Реєстрація більше одного логіна на сайті, використання чужого логіна під час блокування.

Розділ 4. Покарання

За порушення Розділу 3 Правил до відвідувачів сайту застосовуються наступні покарання.

 1. Блокування на 5 днів (за порушення всіх пунктів правил спілкування Розділу 4, окрім тих, які вказані в п.4.1, 4.2, 4.5.
 2. Пролонговане блокування. По досягненню відвідувачем сайту 5-ти 5-денних строків блокування, кожний новий строк блокування становитиме 10 днів (зі збільшенням строку блокування після кожних 5 блокувань).
  За кожен новий логін відвідувачу додається по 10 днів блокування. Тобто, за перший клон – 10, другий клон – 20, третій клон – 30. У випадку четвертого клонування проводиться безстрокове блокування аканта відвідувача сайту.
 3. Безстрокове блокування – за порушення п.3.6, 3.7, 3.8., а також за злісне та систематичне порушення правил спілкування на сайті.

Розділ 5. Прикінцеві положення

 1. Адміністрація сайту залишає за собою право у спірних ситуаціях приймати рішення на власний розсуд.
 2. Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст повідомлень відвідувачів сайту.