- погоджуюсь з правилами сайту
Головна
Футбол
Футзал
Баскетбол
Легка атлетика
Бокс/Боротьба
Зимові
Інші

Історія Станіславського Футболу: Пеле з гірки

17 Червня 2010 (19:43)
22 травня виповнилося 65 років з дня народження Тараса Шулятицького, одного з найяскравіших півзахисників в історії прикарпатського футболу. Він став другим футболістом після Мирослава Думанського, що був запрошений до клубу вищої ліги чемпіонату СРСР. На той момент Тарасові йшов 22-й рік...

Сім’я Шулятицьких мешкала на Гірці за кількасот метрів від стадіону “Локомотив”. Тож Тарас і його старший брат Юрій пропадали там зранку до вечора. Місцевих хлопчаків тренував Володимир Бриндзей, батько майбутньої абсолютної чемпіонки світу з ковзанярського спорту Віри Бриндзей. Він, як ніхто, міг розгледіти у звичайному хлопчині майбутню “зірку”. Бувало, зазирне на подвір’я 12-ї залізничної школи (нині це ЗОШ №16), постоїть трохи, спостерічаючи за футбольними баталіями, а потім, зупинивши гру, вибере кількох і накаже їм наступного дня з’явитися на тренування.

Тарас Шулятицький помітно вирізнявся серед однолітків. Вже тоді його називали гірчанським Пеле. В юнацькому складі “Локомотива” він дебютував в 13 років, а в 16 разом з братом вже грав за “основу”. Граючи в центрі півзахисту, Тарас без видимих зусиль обігрував по кілька суперників, міг віддати гострий і, головне, несподіваний для супротивника пас. З такими даними йому стелилася пряма дорога в івано-франківський “Спартак”, але...

Розповідає Юрій Йосипович Шулятицький: “Це може здатися дивним, проте ми з братом не хотіли грати в “Спартаку”. Наш батько працював на колії і ми були справжніми патріотами “Локомотива”. Та якось так сталося, що Тараса звабили у Крим. На щастя, туди прибув на збори наш “Спартак” і найдосвідченіший гравець команди Мирослав Думанський все ж вмовив брата стати під “біло-червоні” прапори”.

На початку 1960-х “Спартак” переживав не кращі свої часи. Щороку змінювалися тренери. Вони везли з собою купу варягів, кращі часи яких залишилися в минулому. Місцеві ж таланти, тільки-но засвітившись, одразу йшли “служити” у львівський СКА.

Не оминула така доля й Тараса Шулятицького. Його прихід в СКА співпав з найбільшим злетом в історії цього клубу: в 1965 р. команда стала чемпіоном України серед команд класу Б. А згодом у перехідних матчах з земляками із “Карпат” виборола путівку у другу групу класу “А”.

Дебютуючи на вищому рівні, армійці одразу ж злетіли на третю сходинку турнірної таблиці. Тараса Шулятицького було включено до символічного списку 33-х кращих футболістів України. Туди ж потрапив і партнер Шулятицького у СКА, а раніше - у франківському “Спартаку”, Петро Данильчук зі Снятинщини.

17 вересня 1966 року Шулятицький і Данильчук, а також їх одноклубник Варга, будучи гравцями другого дивізону, дебютували в олімпійській збірній СРСР! На львівському стадіоні “Дружба” в присутності 50 000 глядачів “совіти” приймали Югославів, і поступилися - 1:2. Проте Шулятицький був запрошений до команди вдруге. В лютому 1967-го він побував у триматчевому турне по Японії. Щоправда, на той час Тарас вже був гравцем  столичного ЦСКА, куди його запросив екс-наставник львів’ян Сергій Шапошніков.

Шулятицький - один з небагатьох, хто не розчарував московську публіку. І якщо на перших порах йому, як і іншим екс-львів’янам, кричали у спину “бандеровєц”, то вже за кілька місяців з любов’ю називали “Наш Тарас”. І ще б! В рік дебюту півоборонець Тарас Шулятицький став кращим бомбардиром ЦСКА (!), забивши шість голів. Він пробивав пенальті, розігрував більшість стандартів... Армійці в тому сезоні посіли 9 місце, але дійшли до фіналу Кубка СРСР, де поступилися “Динамо” (0:3).

Не пощастило їм і наступного року. Набравши в чемпіонаті порівну очок з земляками-торпедівцями, ЦСКА віддало супернику “бронзу” за додатковими показниками...

Тим часом термін строкової служби Шулятицького добігав кінця і його став наполегливо запрошувати до своїх лав донецький “Шахтар”. Футболісту вже підбирали помешкання в столиці Донбасу (до речі, в Москві футболіст також мешкав у власній квартирі), коли про майбутній трансфер дізналися в київському “Динамо”.

Наставник киян Маслов заявив: “Або Шулятицький йде в “Динамо”, або в Україні його не буде”. Про плани футболіста довідалися в ЦСКА. Наказом Мініста оборони СРСР футболісту присвоїли офіцерське звання і про жодні переходи вже не могло бути й мови...

Згодом транзитом через московське “Динамо” Тарас таки вирвався з армійських лещат. Однак сезони 1969-70 рр. для нього виявилися фактично втраченими. За іронією долі, саме 1970 року ЦСКА після тривалої перерви повернув собі звання чемпіона СРСР, а московське “Динамо”, у яке Тарас перейшов посеред року, фінішувало другим. Але і там, і там Шулятицький грав лише за “дубль”, тож медалі не отримав.

1971-го Шулятицький повернувся у Львів. Місцеві “Карпати” саме дебютували у вищій лізі. Та вже наступний сезон півоборонець провів у вінницькому “Локомотиві” (2 ліга). А 1973-го, після майже десятилітньої перерви, Тарас Шулятицький знову одяг футболку івано-франківського “Спартака”.”Червоно-білі” тоді дебютували у 1 лізі і досвід 28-річного футболіста став їм у нагоді. В рідному місті Шулятицький й завершив свою професійну кар’єру.

Згодом Тарас Шулятицький повернувся у Львів. Працював директором стадіону “Торпедо”, грав за місцевий “Автомобіліст”... Футболістом став і його син Андрій. По завершенні кар’єри А.Шулятицький створив і очолює в Івано-Франківську дитячу футбольну школу “Ніка”, яка нещодавно уклала угоду про співпрацю з столичним “Динамо”.
 
Коментарі
18. 6 .2010 (00:17) КГД
Використано матеріал із газети МАТЧ!!! А чомусь посилання на джерело не дано...
18. 6 .2010 (08:20) Редактор
А Ви поцікавтеся у газеті "Матч" про наші умови співпраці з ними :-)
18. 6 .2010 (12:20) КГД
А може ви самі розкажете? Чому ви мене відсилаєте кудись?
18. 6 .2010 (13:17) Редактор
Розповідаю - все обумовлено.
18. 6 .2010 (13:44) КГД
Ну тоды нема питань)) А то до когось по щось мене выдправляэте...

Правила спілкування на SPORT.IF.UA

Розділ 1. Загальні положення

 1. Правила спілкування на SPORT.IF.UA (надалі також – «Правила»)встановлюють порядок реєстрації на сайті SPORT.IF.UA, вимоги до змісту повідомлень, що залишаються на форумі, а також встановлює підстави відповідальності і систему покарань за порушення цих правил.
 2. Правила створені для врегулювання спілкування між зареєстрованими користувачами сайту.
 3. Виконання положень даних Правил є обов’язковим для всіх відвідувачів сайту SPORT.IF.UA

Розділ 2. Реєстрація на сайті

1. Відвідувачі сайту, які мають бажання залишати на сайті коментарі та спілкуватися зобов’язані зареєструватися. Для цього потрібно заповнити реєстраційну форму, виконавши вказані нижче вимоги:


2. При порушенні вказаних вимог логін відвідувача сайту заблоковується безстроково.  Блокування може бути знято після усунення недоліків.

Розділ 3. На сайті забороняється:

 1. Використання нецензурної лексика.
 2. Прояви расизму, національної чи релігійної нетерпимості.
 3. Образа зареєстрованих відвідувачів сайту, що проявляється в навмисному приниженні їхньої честі та гідності, як прямому, так і опосередкованому, а також пов’язані з місцем їхнього проживання (навмисне спотворення назви міста, команди) чи спортивними уподобаннями (клубною приналежністю).
 4. Грубість по відношенню до конкретного зареєстрованого відвідувача сайту (перехід на особистості).
 5. Повідомлення, що мають провокаційний характер (тобто, створюють загрозу виникнення конфліктних ситуацій).
 6. Розповсюдження спаму.
 7. Розміщення зображень чи посилань (лінк) на сайти порнографічного характеру чи будь-якого іншого, який містить інформацію, що суперечить принципам суспільної моралі.
 8. Розміщення персональних даних зареєстрованих користувачів сайту без їхньої на це згоди.
 9. Обговорення дій адміністрації сайту щодо справедливості блокування того чи іншого відвідувача сайту. Такі повідомлення будуть вилучатися із коментарів. А порушники блокуватися.
 10. Оффтоп, тобто написання повідомлень, які виходять за рамки встановленої теми обговорення. Особливу увагу приділятиметься політичному оффтопу, Повідомлення, написані великими буквами (Caps Lock).
 11. Написання відвідувачем сайту більшості повідомлень транслітом (передача українського тексту латинськими буквами).
 12. Реєстрація більше одного логіна на сайті, використання чужого логіна під час блокування.

Розділ 4. Покарання

За порушення Розділу 3 Правил до відвідувачів сайту застосовуються наступні покарання.

 1. Блокування на 5 днів (за порушення всіх пунктів правил спілкування Розділу 4, окрім тих, які вказані в п.4.1, 4.2, 4.5.
 2. Пролонговане блокування. По досягненню відвідувачем сайту 5-ти 5-денних строків блокування, кожний новий строк блокування становитиме 10 днів (зі збільшенням строку блокування після кожних 5 блокувань).
  За кожен новий логін відвідувачу додається по 10 днів блокування. Тобто, за перший клон – 10, другий клон – 20, третій клон – 30. У випадку четвертого клонування проводиться безстрокове блокування аканта відвідувача сайту.
 3. Безстрокове блокування – за порушення п.3.6, 3.7, 3.8., а також за злісне та систематичне порушення правил спілкування на сайті.

Розділ 5. Прикінцеві положення

 1. Адміністрація сайту залишає за собою право у спірних ситуаціях приймати рішення на власний розсуд.
 2. Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст повідомлень відвідувачів сайту.