- погоджуюсь з правилами сайту
Головна
Футбол
Футзал
Баскетбол
Легка атлетика
Бокс/Боротьба
Зимові
Інші

Юлія КУМГИР: "Ніж має свою специфіку - це водночас і крута, і дуже небезпечна справа"

05 Липня 2020 (21:55)

Що Ви першим думаєте, коли чуєте "спортивний ножовий бій"? Що це різанина з голівудських фільмів? А от інструктор зі спортивного ножового бою Юлія Кумгир розповіла в чому полягає даний вид спорту, чому ним можна замінити пілатес і важливість самооборони в реаліях сучасного життя.

- Більшість людей, які вперше почують про спортивний ножовий бій вважають, що це банальна "різанина". Що ти можеш відповісти таким людям?
- Спортивний ножовий бій – це в першу чергу спорт. Я наголошую це для тих, хто думає, що це просто "різанина" - в мене в руках є ніж і я можу ним махати і робити, що хотіти. Насправді ж, це не так. І я викладаю в розрізі спорту, що спортивний ножовий бій (СНБ) – це чудова база для прикладних технік самозахисту, силовий фітнес та спортивні двобої.

Набуті на тренуваннях навички можна використати в плані самозахисту. Якщо трапилась критична ситуація на вулиці і людина могла хоча б якось себе захистити. Знову наголошую на слові "захистити", адже ніж може виступати як знаряддя для самооборони і потрібно розуміти, що після його застосування можуть наступати юридичні наслідки. Тому в першу чергу рекомендую, якщо станеться біда на вулиці – це не вступати в конфлікт і, якби це банально не звучало, тікати.

Бувають різні ситуації і в першу чергу потрібно знати, як захистити себе. У нас і так кожен другий чоловік ходить з ножем, але користуватись ним не вміють. Навіть забувають в якій він кишені і як правильно ним користуватись, щоб захистити себе в стресовій ситуації. Я навчаю, як зробити це з мінімальними пошкодженнями. А вже потім, якщо критична ситуація, як нанести удар у відповідь. Якщо тобі до шиї прикладають ніж, то ти не маєш змоги втекти, але знаєш принципи, як можна викрутитись з цієї ситуації.

- Як взагалі відбувається перше знайомство з СНБ?
- Після першого тренування в людей звична реакція - "Ой, я думав, що ми тут будемо різати-колоти". Але тут не все так просто - це спорт і тут в першу чергу потрібно знати базу, основу, як тримати ніж, які є хвати, яка стійка має бути, відпрацьовувати кроки, півкроки, як відходити, як нападати, як захищатися, яка послідовність руху має бути. Ось ці речі - це своєрідна табличка множення спортивного ножового бою. Допоки ми не будемо знати таблички множення, до тих пір ми математику не вивчимо. Я можу і мавпу навчити різати і колоти, але для чого це їй? Я в першу чергу вкладаю в голову те, що це спорт, це самозахист. Не тупа атака, не "різати-колоти", а самозахист.

- Одним з аспектів СНБ є самозахист. А як щодо фізичної підготовки?
- На мою думку, в будь-якому спорті потрібна фізична підготовка і я зі свого боку даю вправи на її покращення. Для чого це робиться? Насамперед, щоб побачити в якому людина фізичному стані - де я можу більше дати не тільки теорії, а й практики. Не кожна людина може витримати якісь стандартні вправи, адже для когось це мінімум, а для когось максимум. В першу чергу це спорт і в спорті головне правило "на нашкодь"!

Стандартне тренування включає в себе розминку, присідання, відтискання і це все робиться для того, щоб покращити свою фізичну підготовку. В СНБ в спортсмена працюють руки, ноги, корпус, постійно має бути рівна спина, рух проводиться на носках і він весь час дивиться лише вперед. Тож під час занять залучається велика кількість м'язів – потрібні сильні руки, щоб наносити максимально швидкий укол або поріз і ноги, щоб швидко відходити. Тож в комплексі отримуємо величезне навантаження на м'язи. Плюс ми працюємо не лише над фізичними даними, а й виконуємо вправи на реакцію, швидкість, влучність.

- Тоді у багатьох людей постане питання – як мені бути, якщо не маю достатньої фізичної підготовки, але хочу займатись СНБ?
- Якщо у тебе є 99% бажання і один відсоток можливостей, то в кінцевому результаті у тебе все вийде. І це стосується не лише спортивного ножового бою. На першому тренуванні я бачу настільки людина підготовлена і коли даю завдання на "фізику", коригую його для кожного окремо. Завжди повторюю, що якщо людина не може або відчуває біль, дискомфорт, то краще зупинитись чи зробити меншу кількість повторень. Особисто в мене є "золоте правило" – основне робити. Робити скільки можеш і не стояти на місці, адже так ми нічого не досягнемо. Не можеш присісти десять раз – зроби три, п'ять повторень. Наступного разу зробиш шість, потім сім і ми будемо рухатись і рости поступово. Не обов'язково думати, що я не можу ходити на спортивний ножовий бій, тому що в мене надлишкова вага, високий ріст, низький ріст, недостатній рівень фізичної підготовки. Ми це все набуваємо під час тренувань.

- Який інвентар використовуєте під час тренувань?
- У нас є дерев'яні та м'які макети ножів. Дерев'яними ми відпрацьовуємо порізи, уколи, тощо. І використовуємо під час тренувань. Коли мова йде про спаринги, то використовуємо м'які ножі, адже вони менш травматичні для спортсменів. Також використовуємо захист на голову, який дуже схожий на маску для фехтування - вона повністю закриває голову і має металеву сітку на обличчі, захищає шию, вуха. Для жінок є спеціальних захист на корпус.

- Якщо дивитись у розрізі сучасного суспільства, то самозахист сьогодні актуальний як для чоловіків, так і для жінок.
- Я працювала як з чоловіками, так і жінками, тож можу сказати, що дівчата більш зацікавлені, з ними легше працювати. В очах в них більше проявляється жага чогось навчитись. По-перше, це новинка, в Івано-Франківську такого більше нема. В сучасному світі жінки хочуть встигати все і навіть більше, тож я надаю їм таку можливість. Зараз мало кому цікаво просто ходити на фітнес чи пілатес. Вони розуміють, що СНБ корисний не лише для тіла, а й для свого самого розвитку. Плюс це корисно для свого самозахисту. Тобто ми поєднуємо і самозахист, і комплекс вправ, який дозволяє тримати наше тіло в формі. А для дівчат це ще той фетиш. По-друге, жінки і діти – це найменш захищені верстви населення. Згідно статистики на жінок скоюється більше нападів, ніж на чоловіків. І це ще одна причина навчатись самозахисту.

Хлопці не так зосереджені на своїй зовнішності, але і зараз є в мене кілька спортсменів, які прагнуть скинути декілька зайвих кілограм. Наприкінці кожного тренування я додаю комплекс вправ на фізичну підготовку. Також при бажанні можу розписати програму харчування для тих хто хоче схуднути. Прийшовши до мене ви зможете навчитись і самозахисту, підтягнути фізичну форму і ще отримати консультацію дієтолога.

До прикладу, зараз у мене тренується дівчина, з якої ми займаємось з самого початку. І я не боюсь сказати, що вона моя найкраща учениця. Вона дуже швидко все сприймає, чітко виконує. Коли вона лиш прийшла на перше заняття, фізична підготовка в неї була середнього рівня, але з кожним тренуванням ми покращуємо навики - вона стала витривалішою, швидшою і зараз може перемогти половину учнів-хлопців.

- Нехай краще до такого не доходить, але чи може людина застосувати навики СНБ в стресовій ситуації?
- Якщо брати людину, яка нічим не займалась і не має бодай якихось навиків, то вони і ніяк не проявляться у стресовій ситуації. Якщо ви відвідуєте тренування з СНБ – це не змушує вас носити з собою ніж, а для самозахисту будуть корисні підручні засоби, такі як кулькова ручка, пилочка для нігтів, ключі. На заняттях ми відпрацьовуємо "викрутковий хват" – тобто, як ми тримаємо викрутку в звичайному житті, так і тримаємо ніж чи будь-який інший предмет, який хоча б по формі нагадує ніж.Ми вивчаємо як ліквідовувати уколи, порізи, якщо в тебе немає зброї і використати вже наявні навички. Коли тебе будуть атакувати, ти знаєш, як відбитися з мінімальними для себе шкодами. Якщо ситуація доходить до критичного рівня, коли йде конкретна загроза твоєму життю, людина атакуватиме на рівні самозбереження. У нас є стійка, завдяки якій можна прикрити голову та частину корпусу. В стресі ти вже не дасиш, щоб тобі порізали голову і важливі для тебе органи.

Хоча, знову ж таки, є два типи людей – ті, які в стресовій ситуації впадають в ступор і ті, які починають щось імпульсивно робити. Звісно, це закладено на психологічному рівні і перебороти це в людині дуже важко. Тренування з ножового бою – це не балет – в будь-якому стресовому випадку ми будемо рухати руками, ногами. Розум буде працювати та підсвідомість у будь-якому разі відтворить щось з того, що ми робимо на тренуваннях. Якщо хоча б 1% з того, що ми робимо на тренування, людина відтворить у стресовій ситуації – це вже буде добре і може допомогти врятувати життя.

Звісно, не приведи Господь, щоб хтось з моїх спортсменів потрапив в таку ситуацію, але до цього треба бути готовим. І якщо мої тренування, мої знання, які передала допоможуть цій людині – я буду безмежно щаслива.

- Чи моделюєте на заняттях можливі стресові ситуації?
- Є безліч вправ на реакцію в стресовій ситуації, які ми відпрацьовуємо на заняттях. До прикладу, спортсмени піднімають ніж догори, і, дивлячись на вістря, прокручуються навколо власної осі. По сигналу підходять до маківара і роблять уколи, порізи. Так ми симулюємо стресову ситуацію для організму. Для чого? Коли тобі потрапляють в голову ти втрачаєш концентрацію і рівновагу, але на автоматі повинен щось робити. І спортивний ножовий бій може допомогти набути потрібні навики.

Звісно, я не можу сповна відтворити стресову ситуацію. Але зараз літо і є змога працювати на свіжому повітрі. На вулиці можна змоделювати ситуацію, максимально наближену до стресових умов - коли тебе двоє штовхають, третій ловить за сумочку, шарпає за руку.

Повторюсь, це не сухий спорт – прийти, помахати ножем і піти. Ніж має свою специфіку - це водночас і крута, і дуже небезпечна справа. Це все ж таки зброя і з нею треба бути обережним.

- І саме тому займатися можна від 16-ти років?
- Саме так, в мене займаються особи 16+, адже діти ще не були в таких стресових ситуаціях, як дорослі. І слава Богу, що не були. Ситуація складається так, що сучасні діти можуть прийти додому та вхопитися за ніж за будь-якої сварки. Дорослі в цьому плані більш свідомі – знають, що таке укол, поріз, біль від нього і яка відповідальність наступає за це.

- Напрошується логічне питання – чи взагалі законний ножовий бій?
- По-перше, це зареєстрований вид спорту в Україні. По-друге, якщо ви носите ніж, то краще мати з собою висновок експерта. У нас є український бренд ножів, з яким співпрацює Федерація СНБ. Виробник кожен ніж відправляє на експертизу і видає відповідний сертифікат про те, що це знаряддя не є холодною зброєю

.Наголошую, тренування з СНБ не зобов'язує носити ніж і я також не націлюю людей на носіння. Кожен сам обирає носити ніж чи ні. І якщо таки носити, то краще мати сертифікат і використовувати лише для самозахисту.

- Як ти для себе відкрила ножовий бій?
- Взагалі я займалась спортивним ножовим боєм трохи менше року, а розпочала тренування в Одесі. Відточивши свої навики та зрозумівши, що хотіла б навчати інших людей цьому виду спорту взяла участь у семінарі Федерації СНБ у Харкові. Це був триденний семінар для інструкторів, куди я вже поїхала добряче підготовленою, адже більшість базових технік вже знала. І на тому курсі я була єдиною жінкою.

Під час інтенсиву ми пройшли багато як теоретичних, так і практичних занять щодо техніки СНБ, методики викладання, риторики, тощо. У цій справі ти повинна бути не лише інструктором, а й психологом. Потрібно знайти підходи до різних людей. Також в учасників була нагода поділитись своїм досвідом у веденні інструктажу та навичках СНБ.

Я зовсім не шкодую, що пов'язала себе з СНБ і заняття цим видом спорту приносить дуже велике задоволення мені. Плюс це користь для суспільства, адже можу навчити інших людей потрібним навикам самозахисту.

- Наскільки популярним є СНБ в Україні?
- СНБ  в Україні не настільки поширений, як хотілось би. Головний офіс Федерації з даного виду спорту знаходиться в Харкові, а осередки є у Києві, Дніпрі, Львові, Миколаєві, Франківську, Сумах, Жовтих Водах, Запоріжжі, Переяславі-Хмельницькому. Тобто їх зовсім не багато. Зі своєї сторони Федерація допомагає з реєстрацією нових осередків, організовують змагання на регулярній основі. Також для підвищення кваліфікації інструкторів проводить різноманітні тренінги та семінари.

До прикладу, я зі своїми спортсменами часто їжджу на дружні спаринги до інших міст. Для нас це хороша можливість перевірити себе у незвичній для себе ситуації. В деякій мірі стресовій, адже перед тобою новий суперник і ти не знаєш як він поведе себе. На тренуваннях ми звикаємо один до одного, вивчаємо поведінку і можемо спрогнозувати, як хто діятиме при захисті чи атаці. А на спарингах чи турнірах потрібно вмикати голову і ти вже не будеш сліпо атакувати. Тож спаринги корисні для відпрацювання техніки і перевірки своїх знань на практиці.Чи програв, чи виграв – особисто для мене немає жодної різниці. Мені головне подивитися як спортсмени рухаються і в якому напрямку рухаються. По приїзду ми аналізуємо наші помилки і починаємо працювати над ними.

- З якими складнощами довелось тобі зіткнутись за час роботи?
- Якби це не парадоксально, але найбільше зіткнулась з недовірою до мене, як до жінки. "Що може жінка знати про ніж, чого вона може мене навчити? Я чоловік, я і так все знаю" – частенько доводиться чути. До цього ставлюсь дуже спокійно – кожен може прийти на тренування і побачити що і як я можу навчити. Частенько подібна недовіра йде від людей, які були в зоні АТО/ООС. Вони вважають, що добре вміють стріляти, різати і жінка їх точно нічого нового не навчить. Якщо ж розібратись, то ножовий бій якраз вирівнює сили. В цьому спорті виграє особиста майстерність, реакція, швидкість, а от фізичні характеристики не мають якогось принципового значення – як показують спаринги тендітна жінка може перемогти здорового чоловіка, як і невисокий чоловік когось більшого за антропометричними даними.

- Карантин якось вплинув на тренування?
- Наразі ми вже працюємо у звичному режимі. Змінилось те, що люди стали більш відповідально ставитись до власної безпеки здоров’я. Також пандемія негативно вплинула на фізичний стан спортсменів. Тому деякі моменти прийшлось відпрацьовувати з нуля та з меншим навантаженням. Але ми успішно пройшли цей етап і зараз тренуємось в повну силу

.Щодо епідеміологічних заходів, то перед кожним тренуванням проходить дезинфекція спортивного залу. Також величезну увагу приділяю дезинфекції інвентаря для тренування. Особливої уваги я надаю обробці антисептиком захисних масок та захисту на руки. Це власний інвентар за безпеку якого я відповідаю особисто.

 

Правила спілкування на SPORT.IF.UA

Розділ 1. Загальні положення

 1. Правила спілкування на SPORT.IF.UA (надалі також – «Правила»)встановлюють порядок реєстрації на сайті SPORT.IF.UA, вимоги до змісту повідомлень, що залишаються на форумі, а також встановлює підстави відповідальності і систему покарань за порушення цих правил.
 2. Правила створені для врегулювання спілкування між зареєстрованими користувачами сайту.
 3. Виконання положень даних Правил є обов’язковим для всіх відвідувачів сайту SPORT.IF.UA

Розділ 2. Реєстрація на сайті

1. Відвідувачі сайту, які мають бажання залишати на сайті коментарі та спілкуватися зобов’язані зареєструватися. Для цього потрібно заповнити реєстраційну форму, виконавши вказані нижче вимоги:


2. При порушенні вказаних вимог логін відвідувача сайту заблоковується безстроково.  Блокування може бути знято після усунення недоліків.

Розділ 3. На сайті забороняється:

 1. Використання нецензурної лексика.
 2. Прояви расизму, національної чи релігійної нетерпимості.
 3. Образа зареєстрованих відвідувачів сайту, що проявляється в навмисному приниженні їхньої честі та гідності, як прямому, так і опосередкованому, а також пов’язані з місцем їхнього проживання (навмисне спотворення назви міста, команди) чи спортивними уподобаннями (клубною приналежністю).
 4. Грубість по відношенню до конкретного зареєстрованого відвідувача сайту (перехід на особистості).
 5. Повідомлення, що мають провокаційний характер (тобто, створюють загрозу виникнення конфліктних ситуацій).
 6. Розповсюдження спаму.
 7. Розміщення зображень чи посилань (лінк) на сайти порнографічного характеру чи будь-якого іншого, який містить інформацію, що суперечить принципам суспільної моралі.
 8. Розміщення персональних даних зареєстрованих користувачів сайту без їхньої на це згоди.
 9. Обговорення дій адміністрації сайту щодо справедливості блокування того чи іншого відвідувача сайту. Такі повідомлення будуть вилучатися із коментарів. А порушники блокуватися.
 10. Оффтоп, тобто написання повідомлень, які виходять за рамки встановленої теми обговорення. Особливу увагу приділятиметься політичному оффтопу, Повідомлення, написані великими буквами (Caps Lock).
 11. Написання відвідувачем сайту більшості повідомлень транслітом (передача українського тексту латинськими буквами).
 12. Реєстрація більше одного логіна на сайті, використання чужого логіна під час блокування.

Розділ 4. Покарання

За порушення Розділу 3 Правил до відвідувачів сайту застосовуються наступні покарання.

 1. Блокування на 5 днів (за порушення всіх пунктів правил спілкування Розділу 4, окрім тих, які вказані в п.4.1, 4.2, 4.5.
 2. Пролонговане блокування. По досягненню відвідувачем сайту 5-ти 5-денних строків блокування, кожний новий строк блокування становитиме 10 днів (зі збільшенням строку блокування після кожних 5 блокувань).
  За кожен новий логін відвідувачу додається по 10 днів блокування. Тобто, за перший клон – 10, другий клон – 20, третій клон – 30. У випадку четвертого клонування проводиться безстрокове блокування аканта відвідувача сайту.
 3. Безстрокове блокування – за порушення п.3.6, 3.7, 3.8., а також за злісне та систематичне порушення правил спілкування на сайті.

Розділ 5. Прикінцеві положення

 1. Адміністрація сайту залишає за собою право у спірних ситуаціях приймати рішення на власний розсуд.
 2. Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст повідомлень відвідувачів сайту.