- погоджуюсь з правилами сайту
Головна
Футбол
Футзал
Баскетбол
Легка атлетика
Бокс/Боротьба
Зимові
Інші

Страйкбол: спорт корисних навиків

05 Жовтня 2020 (20:22)

Напевне кожен з нас хоч раз в юності "залипав" у Counter-Strike. І напевне кожен другий прагнув спробувати щось схоже в реальному житті. І як не дивно, але така можливість існує вже років двадцять – командна гра страйкбол, де ви можете спробувати себе у ролі справжніх штурмовиків чи елементарно відпрацювати свою влучність. Про переваги та перспективи цього виду спорту нам розповів засновник компанії Strikeshop Олександр Потеряйло.

Найперша асоціація, яка спадає на думку коли чуєш слово "страйкбол" – це величезна закинута територія, недобудови, згорілі авто, люди в камуфляжі, які повинні виконати певну тактичну місію (так-так, як у вже згаданому Counter-Strike). Про те, як розповідає Олександр, лише в Україні та країнах ближнього зарубіжжя страйкбол асоціюється лише із мілітарі-тематикою.

-        - Насамперед, хотів би наголосити на тому, що в Україні ми користуємось терміном страйкбол від якого намагаємось відходити у повсякденному вжитку, - розповідає Олександр. - Адже це не міжнародний термін і використовується тільки в кількох пострадянських країнах. Запитай в поляка, англійця чи американця що таке страйкбол, він на тебе гляне круглими очима і абсолютно не зрозуміє. Чому? Тому що в цілому світі існує поняття airsoft, яке включає значно ширший спектр розваг, дозвілля та спорту.

В Україні історично склалось так, що страйкбол від самого початку розвитку мав спрямування військової мілітарі-тематики. І коли ми говоримо про вузьке поняття страйкбол – це являє собою тактичні ігри, які в принципі передбачають відтворення або якихось військових операцій або виконання певних місій, тактичних завдань зазвичай дуже наближених до реальних бойових дій. Але воно все орієнтовано на мілітарі-формат.

В той час, як в цілому світі існує низка інших форматів, які здебільшого не пов'язані із військовою тематикою. До прикладу, SpeedQB – напрямок, який в нас тільки-тільки починає розвиватись і який охоплює саме спортивний бік. Форма у гравців більш спортивна ніж військова, гра проходить на спеціально облаштованих майданчиках, виконують певні командні завдання за що їм нараховують бали. І от саме SpeedQB – це чистої води спорт, де проходять свої чемпіонати, ведуть свої турнірні таблиці, тощо. Також є практична стрільба, де суперники змагаються на влучність із airsoft-зброї, ігри-реконструкції, де гравці намагаються відтворити певні підрозділи і реальні бойові спецоперації під час ігор.

На жаль, в Україні згадані напрямки не є широковідомим і лише починають розвиватись. Зі свого боку ми прагнемо показати страйкбол не лише як військову гру, а й як спортивне та розважальне явище. Тож бачимо як один з напрямків своєї діяльності розвиток цих дисциплін.

Страйкбол Олександр характеризує так – спорт як дозвілля і дозвілля як спорт. І саме тут можна отримати навики поводження із зброєю, які, цілком ймовірно, можуть стати в нагоді у майбутньому.

-        - Наш вид спорту можна вважати першою сходинкою в знайомстві зі зброєю. Своєрідний вступний крок в стрілецький світ. Якщо ж порівнювати з іншими видами, то найвлучнішим, як на мене, є порівняння із Формулою-1 – всі пілоти королівських перегонів розпочинають з картингу. В майбутньому ти можеш стати крутим стрільцем, військовим, але саме у нас можеш отримати базові навики, з якої може розпочатись твоя кар'єра.

А от в порівнянні страйкбольної та вогнепальної зброї - перша має низку переваг, починаючи від безпеки під час використання і завершуючи фінансовою складовою

- Розпочати свій шлях у світі стрільби зі страйкбольної зброї значно безпечніше, ніж із вогнепальної – у нас вона пневматична, тож найкритичнішими травмами є вибитий зуб чи око, але і це трапляється дуже рідко. Якщо ти стикався із аірсофт-зброєю, то опанувати вогнепальну буде в рази простіше, адже знаєш, як з нею поводитись. Основні правила техніки безпеки поводження зі зброєю що у вогнепальній, що в страйкбольній зброї аналогічні. З самого початку конструктивні особливості нашого спорядження полягають в тому, що воно заточене на те, щоб вражати суперника, наносячи при цьому якомога менших пошкоджень. Так, кулі у нас пластикові і мають значно меншу енергію вильоту на відміну від вогнепальної.

Ще одним аспектом є доступність нашого виду спорту. Звісно, стрілецька інфраструктура активно розвивається в останні роки, але в порівнянні зі Східною Європою (про Західну я взагалі мовчу) Україна відстає на кілька років і не відомо, чи наздоженемо їх у найближчому майбутньому. У страйкбол можна грати як в лісі чи полі, так і на будь-якому спеціально облаштованому майданчику, спокійно використовувати у тирах шкіл чи вишів, адже їх не потрібно спеціально бронювати, обладнувати, бетонувати.

Не менш важливим фактором є й те, що вартість страйкбольної зброї є в рази нижчою за вогнепальну. До прикладу, у нас є низка клієнтів, а саме військові частини, які закуповують наше обладнання для тренувань свого особового складу якраз через те, що воно дешевше по використанню та вартості набоїв. Окрім того, з вогнепальної зброї ти можеш відпрацьовувати лише стрільбу по мішенях, тоді як з нашою зброєю можна спробувати свої сили у протистоянні двох сторін конфлікту. Головне захистити обличчя, і, будь ласка, стріляйте скільки хочете і тренуйте командні дії під час можливих бойових завдань.

Звісно, незвично вважати зброю безпечною, але згідно українського законодавства страйкбольне спорядження… не є зброєю, а, отже, доступне для всіх охочих. Щоправда, в страйкбольному світі є свої правила та рекомендації щодо продажу спорядження.

-        -  Справді, придбати нашу зброю в магазині StrikeShop може будь-хто, кому виповнилось вісімнадцять років, - наголошує наш співрозмовник. - І це скоріш рекомендаційне правило, бо ми не продаємо м'які іграшки, а об'єкти підвищеної небезпеки. При цьому все знаходиться у вільному продажі і при купівлі не потрібно жодних ліцензій для її використання. Звісно, зі свого боку ми наголошуємо на рекомендаціях щодо використання – не застосувати в місцях, де можна завдати шкоди здоров'ю інших людей чи тварин.

Як це не парадоксально, але події на сході нашої країни змінили ставлення людей до зброї. В тому числі, і страйкбольної.

-          Якщо до військових дій страйкбол сприймався як розважальне явище – вибратись на природу, поїхати на шашлики, постріляти - то на даний час багато команд ставляться до цього серйозніше. Серйозно підходять до тренувань, відпрацьовують тактичні вправи з інструкторами, роботу в групах. Все те, що потенційно, не дай Бог, можна знадобитись при веденні реальних бойових дій.

Звісно, навіть мілітарі-формат не можна назвати повноцінною підготовкою до реальних бойових дій. Але для відпрацювання певних елементів підходить сповна. Робота зі спорядженням, як правильно обрати форму, черевики чи бронжилет, як вести себе на полі бою. Як не крути, а це можна вважати мікропідготовкою до бойових дій.

Окрім того, саме страйкбольну зброю можна використовувати в школах чи вишах для базової підготовки юнаків. Це не коштує космічних грошей, будь-яка бюджетна установа має змогу придбати кілька одиниць зброї. Згадується, як в мій час на уроці ДПЮ нам принесли макет деактивованого автомата. Ну ми подивились, ну розібрали. А який в тому сенс, якщо не маєш можливості спробувати його у ділі? А завдяки нашій зброї хлопці матимуть змогу спробувати її в ділі, до того ж, як я зазначав вище, тир не потребує якогось додаткового обладнання. Тож зараз маємо за мету прививати страйкбольну культуру серед школярів та студентів і, до слова, у нас вже є партнери в цьому напрямку.

Ще однією особливістю страйкболу є те, що гравці можуть спробувати в реальних умовах копії легендарної зброї. До прикладу, легендарних М-16 чи АК-74.

-         - Багато зразків airsoft-зброї є репліками, копією вогнепальної. До прикладу, АК-74. Звісно, механізми в них різні, але з вигляду, по габаритах, затворах він нагадує той автомат, який ми звикли бачити. Руків'я, магазин, корпуси, оптичні приціли. Звісно, не несе подібного функціоналу, але гравець може відчути себе стрільцем з улюбленого фільму. Саме з реплікою ти можеш відпрацювати хват, відчути габарити, масу бойової зброї.

 

В мілітарі-страйкболі є навіть окрема течія, яка має назву реконструкція і в якій відтворюють певні підрозділи. Грубо кажучи, є якась рота піхоти американських військових сил. Команда реконструкторів, яка вирішила моделювати саме цей підрозділ знаходить якою формою користувались, зброєю, які черевики носили і так далі. І відповідно скуповують копії або й оригінали спорядження реальних піхотинців. Місцями це буває недешеве задоволення. До того ж, всередині гравці повторюють організаційну структуру підрозділу – мають такі ж військові звання, тощо. На самих же іграх вони намагаються працювати так само, як би працював обраний підрозділ. Багато є курйозних історій, коли фотографії із реконструкторами-страйкболістами потрапляють на фотостоки і потім стають ілюстраціями до новин про реальні бойові дії. До прикладу, не так давно в одному із західних ЗМІ була стаття про війну в Афганістані, яку журналісти проілюстрували фотографією з нашої української страйкбольної гри.

В Україні чи не найвідомішою мережею страйкбольного спорядження є Strikeshop, яка, до слова, налічує чотири магазини у Коломиї, Івано-Франківську, Житомирі та Дніпрі. Особливістю мережі є те, що окрім продаж, в магазинах організовують своєрідні тест-драйви зброї.

-         - Ми наслідуємо європейську практику продажів, тож в наших крамницях, в яких дозволяє площа, організовані стрілецькі тири, де кожен охочий може прийти і спробувати перед купівлею страйкбольну зброю в дії. Окрім того, наші консультанти перед продажем обов’язково проведуть інструктаж щодо користування зброєю - техніка поводження. Також у найближчому майбутньому плануємо організувати прокат спорядження, для тих, хто хоче спробувати себе в страйкболі, але ще не готовий купувати власну зброю. Також в Івано-Франківську ми можемо посприяти з вибором локації для ігор – у нас є певні домовленості з міською громадою щодо локацій на кшталт закинутих промислових об’єктів, недобудов, тощо.

Наприкінці вересня у Львові запрацює масштабний проєкт з популяризації страйкболу, де буде повний цикл – починаючи від прокату спорядження і завершуючи великим ігровим майданчиком.

-          Вже незабаром, плануємо відкриття великого страйкбольного об’єкту, який включатиме в себе критий ігровий майданчик, оупенспейс та магазин. Один з перших в Україні подібний об’єкт для занять страйкболом буде площею близько 1200 кв.м. тоді як ігровий майданчик буде розміщений на 900 кв. м. На ігровій арені буде імітація будиночка, залишки старих авто, перешкоди для антуражу. Саме у цьому комплексі ми плануємо проводити ігри в страйкбол, навчальні семінари, тренінги. Тобто, зробити своєрідний закритий цикл – кожен охочий може взяти на прокат спорядження і пограти з друзями. При цьому не потрібно буде думати про локацію чи сценарій гри – наші спеціалісти допоможуть вам організувати все «під ключ».  

З новоствореним об’єктом в компанії покладають великі надії, адже саме це стане поштовхом до реалізації ще одного амбітного проєкту під робочою назвою – «Школа страйкболу».

-          Зараз ми вже розробили дорожню карту щодо створення «Школи страйкболу», де навчання нашому виду спорту проходитиме із нахилом на набуття навиків, а не як на дозвілля. Скажімо, мова йде про певну роботу в групах, вилазки на місцевості, походи в  гори, проведення тренінгів, вишколів. Тобто, потрібно піднімати рівень тих, хто вже займається страйкболом, а також навчати азів тих, хто робить лише перші кроки. Деякі напрацювання в нас уже є, але через карантин запуск школи дещо відкладений. Зараз прагнемо залучити якомога більше молоді, показати їм внутрішній світ страйкболу і довести, що він може бути настільки ж популярним як волейбол чи баскетбол.  Зараз в Україні налічується 5-8 тисяч гравців, активних, пасивних, локальних, але для сорокамільйоної країни це крапля в морі.

З самого початку заснування Strikeshop позиоцінував себе як мережа спорядження для страйкболістів, та з часом асортимент товарів лише зростав і зараз серед клієнтів компанії не лише військові чи поліцейські, а й любителі активного відпочинку.

- Ми починали здебільшого зі страйкбольної тематики і з часом прийшли до того, що зараз маємо багато клієнтів, які не мають стосунку до страйкболу як такого. Це зазвичай люди, які використовують тактичний одяг чи спорядження. Багато поліцейських у нас скуповуються, військових, мисливців і навіть рибалок. Якщо говорити про товарний асортимент, то варто ділити на дві основні категорії - те, що потрібно виключно страйкболістам і спорядження більш широкого вжитку (одяг, наплічники, тощо).

Щодо спорядження широкого вжитку, то військових у нас є спеціалізована уніформа, взуття, одяг низки українських виробників, які раніше доводилось везти з Європи. Окрім того, різноманітні аксесуари, ліхтарі, рюкзаки, наколінники, балістичні окуляри. Є в нас асортимент і для любителів кемпінгу – наплічники, спальні мішки, каремати, пальники, казанки, посуд. Тобто, все туристично-похідне спорядження.

Щодо цінових пропозицій, то в Strikeshop має демократичні рішення для різних категорій клієнтів.

-         - По цінових категоріях у нас є від дешевшого, але простішого, до коштовних речей відповідних брендів. Звісно, страйкбольне обладнання коштує певних грошей, але в процесі експлуатації воно обходиться досить дешево - кульки доволі дешеві, коштують копійки, батарея зброї заряджається як звичайний телефон. Якщо ж порівнювати у вартості, то за ціною дорого смартфона можна екіпірувати двох-трьох людей на базовому рівні, - підсумував Олександр.

Як бачимо, страйкбол має серйозні переваги над будь-якими іншими стрілецькими видами спорту. Тут ви можете отримати цінні навики, які, можливо, знадобляться вам у майбутньому. Тут можете відчути себе справжнім снайпером чи спецпризначенцем, штурмовиком елітного підрозділу чи просто «по фану» постріляти з друзями. Тож не вагайтесь і гайда знайомитись із страйкболом!

 

Правила спілкування на SPORT.IF.UA

Розділ 1. Загальні положення

 1. Правила спілкування на SPORT.IF.UA (надалі також – «Правила»)встановлюють порядок реєстрації на сайті SPORT.IF.UA, вимоги до змісту повідомлень, що залишаються на форумі, а також встановлює підстави відповідальності і систему покарань за порушення цих правил.
 2. Правила створені для врегулювання спілкування між зареєстрованими користувачами сайту.
 3. Виконання положень даних Правил є обов’язковим для всіх відвідувачів сайту SPORT.IF.UA

Розділ 2. Реєстрація на сайті

1. Відвідувачі сайту, які мають бажання залишати на сайті коментарі та спілкуватися зобов’язані зареєструватися. Для цього потрібно заповнити реєстраційну форму, виконавши вказані нижче вимоги:


2. При порушенні вказаних вимог логін відвідувача сайту заблоковується безстроково.  Блокування може бути знято після усунення недоліків.

Розділ 3. На сайті забороняється:

 1. Використання нецензурної лексика.
 2. Прояви расизму, національної чи релігійної нетерпимості.
 3. Образа зареєстрованих відвідувачів сайту, що проявляється в навмисному приниженні їхньої честі та гідності, як прямому, так і опосередкованому, а також пов’язані з місцем їхнього проживання (навмисне спотворення назви міста, команди) чи спортивними уподобаннями (клубною приналежністю).
 4. Грубість по відношенню до конкретного зареєстрованого відвідувача сайту (перехід на особистості).
 5. Повідомлення, що мають провокаційний характер (тобто, створюють загрозу виникнення конфліктних ситуацій).
 6. Розповсюдження спаму.
 7. Розміщення зображень чи посилань (лінк) на сайти порнографічного характеру чи будь-якого іншого, який містить інформацію, що суперечить принципам суспільної моралі.
 8. Розміщення персональних даних зареєстрованих користувачів сайту без їхньої на це згоди.
 9. Обговорення дій адміністрації сайту щодо справедливості блокування того чи іншого відвідувача сайту. Такі повідомлення будуть вилучатися із коментарів. А порушники блокуватися.
 10. Оффтоп, тобто написання повідомлень, які виходять за рамки встановленої теми обговорення. Особливу увагу приділятиметься політичному оффтопу, Повідомлення, написані великими буквами (Caps Lock).
 11. Написання відвідувачем сайту більшості повідомлень транслітом (передача українського тексту латинськими буквами).
 12. Реєстрація більше одного логіна на сайті, використання чужого логіна під час блокування.

Розділ 4. Покарання

За порушення Розділу 3 Правил до відвідувачів сайту застосовуються наступні покарання.

 1. Блокування на 5 днів (за порушення всіх пунктів правил спілкування Розділу 4, окрім тих, які вказані в п.4.1, 4.2, 4.5.
 2. Пролонговане блокування. По досягненню відвідувачем сайту 5-ти 5-денних строків блокування, кожний новий строк блокування становитиме 10 днів (зі збільшенням строку блокування після кожних 5 блокувань).
  За кожен новий логін відвідувачу додається по 10 днів блокування. Тобто, за перший клон – 10, другий клон – 20, третій клон – 30. У випадку четвертого клонування проводиться безстрокове блокування аканта відвідувача сайту.
 3. Безстрокове блокування – за порушення п.3.6, 3.7, 3.8., а також за злісне та систематичне порушення правил спілкування на сайті.

Розділ 5. Прикінцеві положення

 1. Адміністрація сайту залишає за собою право у спірних ситуаціях приймати рішення на власний розсуд.
 2. Адміністрація сайту не несе відповідальності за зміст повідомлень відвідувачів сайту.