Єлизавета Гільтайчук: “Цього року я дебютуватиму на Євро”

Пряма мова Регбі ТОП

Упродовж 7-9 червня в хорватському Макарську чоловіча та жіноча національні збірні України зіграють у 1-му турі чемпіонату Європи 2024 року з регбі-7 дивізіону «Championship». Про очікування від прийдешнього континентального турніру, а також про виступи в чемпіонатах України та Польщі розповіла в інтерв’ю Kamp-Sport регбістка львівської команди «КІВС-Левиці» Єлизавета Гільтайчук.

Єлизавето, ти тренуєшся на зборах у Хорватії. Розкажи, який для тебе це за ліком виклик до збірної?

До збірної України мене викликають другий рік поспіль. У 2023-му їздила на збори до Франції, де згодом ми мали турнір. На чемпіонаті Європи минулоріч не вдалося виступити, а в цьому році я дебютуватиму на Євро.

Цього року ми також розпочали збір у Франції на тому ж турнірі. Посіли п’яте місце серед тридцяти двох команд. Збірній України вдалося трохи покращити результат, оскільки минулого року ми посіли шосту сходинку. Це був підготовчий турнір для нас, команді було важливо награвати склад, адже він у нас дещо омолодився.

Як оціниш виступ збірної України на цьому турнірі?

Загалом нам сподобалися змагання. Всього ми зіграли сім матчів протягом двох днів. Поступилися лише збірній Чехії. Враження від виступу у дівчат позитивні. Гадаю, що тренерам також сподобалася гра збірної. Можливо, чогось не вистачило в грі проти чеських суперниць, не було потрібного командного налаштування перед початком. Я вважаю, що ми цілком могли їх обіграти.

А як щодо особисто твоїх виступів у Франції? Задоволена власною грою?

Я старалась і максимально викладалася на тренуваннях і під час матчів. Звичайно, враження були і позитивні, і негативні. Всі моменти обговорено з тренерами. Розумію, що необхідно продовжувати багато працювати над власною грою. Кожна гравчиня прагне зробити все, щоб покращити результат збірної.

Наскільки зараз оптимальний склад у збірної України, на твою думку?

Повторюсь, що склад команди зазнав омолодження. Вважаю, що збірній потрібно трохи часу, щоб награвати гравчинь, давати їм можливість виступати на таких серйозних турнірах, як у Франції. Чим більше ми тренуватимемось разом на різних зборах, вивчатимемо щось нове, тим кращий результат здобуде команда.

Одразу після завершення турніру у Франції, команда прибула до Хорватії…

Так, ми одразу поїхали на збори до Хорватії. Тут ми розпочали підготовку безпосередньо до чемпіонату Європи. Сьомого, восьмого та дев’ятого червня відбудуться наші матчі на Євро.

Над чим найбільше працюєте на зборах?

Ми намагаємось працювати над усіма моментами. Зосереджуємо увагу як на контактній роботі, так і на тактичній. Награємо «віяло» і сутичку. Разом відпочиваємо, налаштовуємося морально та фізично. Маємо надію, що покажемо себе якомога краще.

Чи є час для відпочинку в Хорватії?

Зараз ми повністю думаємо про регбі. Попереду у нас відповідальний чемпіонат. У збірної України у можливість показати себе, адже це буде вища ланка – це вже не «Trophy», тут регбі буде на зовсім вищому рівні. Ми гратимемо проти Іспанії, Бельгії і Німеччини. Це досить сильні команди, наша збірна обов’язково боротиметься проти них. У будь-якому випадку – це корисне навчання. Ми гратимемо проти сильних і досвідчених гравців, у їхніх країнах регбі розвинуте на високому рівні.

Наразі головне завдання – адаптуватись у дивізіоні «Championship». Різниця між цим і минулим дивізіонами суттєва?

Звісно, різниця велика. Але добре, що нам вдалося піднятися у вищий дивізіон і спробувати власні сили серед потужних збірних.

Наскільки сильно команда відчуває відповідальність на психологічному рівні під час переходу до вищого дивізіону? Результат тиснутиме на команду чи ні?

У будь-якому випадку всі працюватимуть на результат. По-іншому бути не може. А сам результат буде залежати від рівня нашої підготовки. Всі хочуть грати у вищому дивізіоні та досягати найвищих цілей. Над цим ми й працюємо.

Розкажи про ваших суперників. З ким, на твою думку, збірна України зможе конкурувати на рівних?

Минулоріч України виграла «Trophy», обігравши у фіналі збірну Туреччини. Зараз їхня команда заявила на чемпіонат багато молодих гравчинь. Подивимось, чи випаде нагода знову зіграти проти цього суперника. Цікаво було б зараз зіграти проти Туреччини. А поки намагатимемось дати бій кожній збірній.

Як ти вважаєш, які збірні є найсильнішими в дивізіоні «Championship»?

На мою думку, дуже сильні команди – це збірні Франції та Іспанії. Я зараз граю за польський клуб, тож можу сказати, що збірна Польщі також дуже сильна. У її складі багато досвідчених гравчинь і вона виступає на високому рівні.

До речі, як тобі одночасно грати у двох чемпіонатах: українському та польському? 

Зараз я навчаюся у Польщі, куди приїхала після початку повномасштабної війни. Хотіла підготуватися до чемпіонату Європи U-18 з регбі-7. Склалося так, що вступила до університету й залишилася в Польщі. Граю в Лодзі за команду «Будовляни». Цьогоріч посіли четверте місце серед чотирнадцяти колективів у вищій лізі. Це хороший результат, адже минулого сезону фінішували п’ятими. Конкуруємо з сильними командами з Гданська та Варшави, де представлені гравчині збірної Польщі.

На твою думку, ти прогресуєш у власній грі в чемпіонаті Польщі?

Прогресую і в Польщі, і в Україні. Задіяна у двох чемпіонатах: у Польщі маємо чотири тури восени й навесні. Постійно перебуваю в грі, розвиваюсь. До того ж зараз отримала виклик до збірної України, а це також дуже корисне навчання.

Чи бувають випадки, коли тури в Польщі та в Україні проходять в один час?

Таке раніше траплялося, але Федерація регбі України розуміє, що багато гравців зараз перебувають в інших країнах. Вони намагаються зробити так, щоб матчі чемпіонату України не перетиналися з іграми закордонних турнірів.

Чи багато українок грає в чемпіонаті Польщі?

На цей момент у польському чемпіонаті грають шість українок. Я граю в одній команді з Дарією Яроцькою та Оксаною Арнаут (обоє – з Одеси) та з Поліною Братчик з Харкова.

Як тобі рівень чемпіонату Польщі?

Він вищий, ніж у чемпіонаті України. У ньому бере участь значно більше команд. У чемпіонаті Польщі є два дивізіони – Перша ліга та Екстра-ліга. Наша команда цьогоріч виступала в обох лігах через особливу систему проведення чемпіонату.

Як у тебе виник варіант грати за команду з Лодзя?

Після початку повномасштабної війни у збірної України U-18 мали розпочатися збори в Туреччині. На той момент ми перебували в України у різних містах. Наш тренер Сергій Гарькавий запропонував всім охочим поїхати до Лодзя для того, щоб ми могли грати та якісно підготуватись до чемпіонату Європи. Це була, власне, пропозиція від лодзької команди. Нас було набагато більше в команді і, зрештою, хтось залишився грати в ній до сьогодні.

До якого університету в Польщі ти вступила?

Я вступила до Сполученої академії наук на факультет «Управління». Навчаюся на другому курсі. Спочатку було складно, оскільки ще вивчала мову. Щоб якісно навчатись, треба досконало знати мову, аби вільно нею спілкуватися та формулювати власні думки. Відвідувала мовні курси і після двох років стало набагато легше. Наразі мій рівень мови – В2.

Говорячи про чемпіонат України, як тобі старт команди «КІВС-Левиці»? Як загалом тобі нинішні змагання?

Цьогоріч виступає п’ять команд. Щодо «КІВС-Левиць», то команду залишила Оксана Пасічко, яка вступила до лав Збройних сил України. Вона була важливою гравчинею, котра виступала на хорошому рівні. Склад також оновився й омолодився. У першому турі вдалося посісти перше місце, а у Львові фінішували другими. Попереду ще третій і четвертий тури, до яких активно готуватимемось. Результат буде зрозумілий у вересні.

Що можеш сказати про появу харківської команди – «Металіст-1925»?

Це було очікувано, адже в Харкові є хороші регбістки, які добре грають. Ми раді, що з’явилася ще одна команда, що здатна посилити конкуренцію в чемпіонаті. Зараз три команди виступають на однаковому рівні. На двох турах важко було спрогнозувати, хто посяде перше чи друге місця. Тому цього року стало значно цікавіше змагатися.

Розкажи, як почала займатися регбі і чому обрала саме цей вид спорту?

Це сталося у другому класі. Я з Івано-Франківська і мій вчитель фізкультури набирав дітей на гурток регбі. Тоді я навіть уявлення не мала про цей вид спорту (усміхається). Вирішила спробувати й на початку це було регбі-5 зі стрічками. Це було додатковим заняттям після уроків, де ми могли розважатись і чудово провести час із однокласниками. Після цього мої тренери Михайло Ярема та Любомир Безнощук запрошували дітей до дорослого регбі. Грала за команду «Галка».

Як з’явилася можливість виступати за команду «КІВС-Левиці»?

Нас почали викликати до збірної України U-18 і після зборів мене запросив до команди Артем Глинка. Запропонував зіграти у третьому турі Суперліги у Львові. Залишилася грати за «КІВС-Левиці», тому що в Івано-Франківську немає складу на жіночу команду. За львівський клуб виступаємо зараз з трьома франківчанками – це Скокова Поліна, Попадинець Ангеліна та Рудницька Юлія.

Які в тебе захоплення, окрім регбі?

Я люблю проводити час на природі. Після університету часто полюбляю кудись прогулятися. Загалом весь вільний час поза регбі намагаюсь приділяти навчанню. Тому конкретних захоплень виділити не можу.

Єлизавето, чого ти прагнеш досягти у регбі?

Хотілося би здобути максимального результату зі збірною України у дивізіоні «Championship».

Kamp-Sport

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *